Czy wzorzec masy i odważnik to jest i to samo?
Wzorce masy są przedmiotami, których używa się od wzorcowania wag używanych w przemyśle i handlu. Pomagają w sprawdzeniu, czy waga działa prawidłowo i wskazuje właściwe pomiary. Niektórzy są jednak przekonani, że odważniki pełnią dokładnie taką samą rolę jak wzorce masy. Czy rzeczywiście wzorzec masy i odważnik kalibracyjny mają takie samo przeznaczenie?
Rola wzorca masy w procesie wzorcowania wagi
Wzorcownie wagi jest rodzajem porównania ilościowego służącego do określenia, czy urządzenie ważące ustala masę towaru w sposób prawidłowy, czyli po prostu nie popełnia znaczących błędów pomiarowych. W procesie tym kluczowe znaczenie ma właśnie wzorzec masy. To ten przedmiot umieszcza się na wadze, po to by móc porównać uzyskany odczyt z rzeczywistą masą wzorca. Ewentualną różnicę pomiędzy oboma odczytami określamy mianem błędu pomiarowego.
Wzorcowanie jest szczególne istotne w przypadku wag przemysłowych i handlowych, gdzie pomiary muszą być wyjątkowo precyzyjne, a prawdopodobne pomyłki mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i zakłóceniami w procesach produkcyjnych. Można je przeprowadzić w laboratorium wzorcującym producenta wag Tamtron Polska posiadającym akredytację Polskiego Centrum Akredytacji i uprawnionym do wydawania świadectw wzorcowania. Stamtąd można też wypożyczyć różne rodzaje wzorców masy o rozmaitych ciężarach, w zależności od typu wagi. Wzorce zazwyczaj są wykonane z żeliwa bądź stali, by zachowywały trwałość i można ich było używać nawet w trudnych warunkach.
Wzorce masy a odważniki kalibracyjne
Jeśli wzorcowanie wag można nazwać „diagnozą ich choroby”, to kalibracja jest jej „leczeniem”. Kalibracja to w ujęciu międzynarodowego słownika terminów metrologii „zbiór czynności wykonanych przy układzie pomiarowym zapewniających, że wartościom wielkości, które mają być mierzone, odpowiadają prawidłowe wskazania”. Co ważne, kalibrację przeprowadza się między innymi z pomocą odważników kalibracyjnych.
Te de facto określa się mianem wzorców masy. Podstawowa różnica między nimi polega jednak na tym, że odważniki służą do kalibracji rozumianej jako czynności naprawcze, a nie do wzorcowania, czyli oceny sprawności systemu ważącego. Czyli odważnik kalibracyjny jest wzorcem masy, którego nie można używać do wzorcowania. Odważnik kalibracyjny to po prostu wzorzec kalibracyjny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana