Dlaczego warto założyć lokatę?
Lokata terminowa jest rodzajem umowy między klientem a bankiem. Sprowadza się do zalokowania pieniędzy na określony termin. Oferent lokaty jest zobowiązany do wypłacenia kapitału razem z odsetkami, jeśli dojdzie do końca kresu umowy. Jakie wyodrębnia się jej rodzaje? Jakie są jej zalety oraz wady? W jaki sposób można ją założyć i na jaki dokładnie okres?
Jakie są zalety lokat terminowych?
Do korzyści z lokat terminowych zalicza się:
- pomnożenie kapitału – w zależności od oprocentowania można na tym zyskać
- oszczędzanie – większa motywacja ze względu na naliczane odsetki
- wiele opcji – możliwość uzyskania umowy na każdy czas
Do pozostałych korzyści zalicza się pełne bezpieczeństwo. Nawet w sytuacji bankructwa banku koszty lokaty zostaną Ci zwrócone. Wszystko dlatego, że opiekuje się tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W związku z tym chronione są kwoty mniejsze niż 100 tysięcy złotych.
Czy istnieją jakieś wady?
Do wad w przypadku lokat zalicza się zamrożenie pieniędzy na określony czas. Wypłacenie pieniędzy przed uzgodnionym z bankiem terminem sprawia, że traci się wypracowane odsetki. Środki można wycofać, ale z konsekwencjami. Niskie oprocentowanie to także wada. Dlatego opłaca się sprawdzić wskaźnik inflacji. Ponadto zyski z lokaty są opodatkowane, a dochód staje się mniejszy, niż wynika to z oprocentowania. Dlatego warto się zastanowić i przeprowadzić analizę faktów.
Rodzaje lokaty
Istnieją różne typy lokat, oprocentowania czy terminu. Wyróżnia się lokaty:
- krótkoterminowe – czas trwania depozytu trwa mniej niż 12 miesięcy
- długoterminowe – czas trwania depozytu jest większy niż rok. Wówczas umowa może obejmować kilka lat
- odnawialne – polega na tym, że w czasie upływu terminu, na jaki została zawarta lokata, odnawia się ona na kolejny czas. Wówczas oprocentowanie będzie niższe
- terminowe – zakładane na dany termin
- progresywne – połączone z rosnącym oprocentowaniem
- rentierskie – wiąże się z dużym kapitałem i odsetkami co miesiąc
- nocne – obejmują tylko jedną noc
W jaki sposób założyć lokatę terminową?
Założeniem lokaty bankowej oraz jej prowadzeniem zajmują się profesjonalne banki. Pierwszym krokiem jest określenie i zgromadzenie kapitału. Liczy się właściwie wysoka kwota wsadu. Następnie wybiera się bank oferujący najlepsze rozwiązanie. Ważne są w tym przypadku:
- oprocentowanie
- czas trwania
Do założenia lokaty wymagane jest wypełnienie formularza. Należy także podać numer konta. Odsetki będą naliczane od razu po otwarciu lokaty.
Ile można wpłacić na lokatę?
Finansowanie, kredyty i lokaty. Możliwości oszczędzania i uzyskania gotówki jest wiele. Wystarczy tylko nieduży kapitał. Założenie lokaty jest szczególnie polecane osobom, które boją się trzymania pieniędzy na koncie i chcą je ulokować w bezpiecznym miejscu. Lokaty można zawierać od niewielkiej sumy to jest kilku tysięcy.
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Musisz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Wygodniejsze w przypadku spontanicznego odkładania wolnej gotówki jest posiadanie konta oszczędnościowego. W przypadku większych sum sprawdzi się lokata, która pozwala zrealizować dany cel na przykład kupno:
- auta
- mieszkania
- domu
Ważne, aby wybrać najlepszą i dopasowaną do potrzeb ofertę. Warto w tym celu sprawdzić rankingi lokat i porównać na przykład termin inwestycji czy oprocentowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana