Najczęstsze przyczyny awarii tłoka w cylindrach hydraulicznych
Układy hydrauliki siłowej służą przenoszeniu siły za sprawą zamiany energii mechanicznej na potencjalną, dzięki funkcjonowaniu pompy wytwarzającej odpowiednie ciśnienie używanego oleju oraz wymuszającej jego obieg. Urządzeniem, w którym dochodzi do ponownej zamiany w celu wykonania konkretnej pracy, jest siłownik. Jego prawidłowe działanie jest w dużej mierze uzależnione od właściwego ruchu tłoka, a jego zaburzenia prowadzą do poważnych problemów.
Dlaczego stan tłoka ma tak duże znaczenie dla sprawnego działania siłownika?
Funkcjonowanie siłowników, będących jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów hydrauliki siłowej, jest kluczowe dla możliwości uzyskiwania odpowiedniej wydajności, precyzji działania oraz szybkości reakcji na skierowanie czynnika do obsługującej je części układu. Cylindry hydrauliczne składają się z korpusu zamkniętego z jednej strony dennicą z przyspawanym jarzmem zawierającym gniazdo do osadzenia łożyska, a z drugiej tzw. dławicą, a zatem częścią podobną do dennicy jednak mającą uszczelniony otwór, w którym może poruszać się tłoczysko. Jest to element, wysuwający się do cylindra lub z niego wysuwający, w zależności od tego, do jakiego fragmentu układu został skierowany czynnik. Ruch tłoczyska jest następstwem naporu cieczy hydraulicznej na powierzchnię tłoka, co prowadzi do zmiany jego położenia, a w efekcie wydłużenia lub skrócenia siłownika oraz wykonania niezbędnej pracy. Uszkodzenia tłoczyska mogą jednak prowadzić do niewłaściwej pracy cylindra oraz jego poważnej usterki.
Co może wpływać na stan tłoka?
Tłok siłownika hydraulicznego ma stały kontakt z używanym w układzie olejem. W sytuacji, gdy zawiera on znaczną ilość wody, metal dość szybko może ulec korozji. Problemem będą także przenikające do oleju zanieczyszczenia, mogące wywoływać uszkodzenia powierzchni tłoka, wywołując rozmaite zarysowania czy wyszczerbienia. Kłopoty może też wywołać brak osiowości tłoczyska i tłoka, powodujący nadmierny nacisk a z czasem skutkujący wyrobieniem ich połączenia. Źródłem usterek bywa przeciążenie układu. W grę wchodzi również zużycie się uszczelnień. Firmą specjalizującą się w produkcji i naprawie siłowników jest Zakład Hydrauliki Siłowej. Oferuje on kompleksową regenerację cylindrów o różnych parametrach pracy i budowie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana