Upadłość konsumencka a majątkowa wspólność małżeńska
Ogłaszając upadłość konsumencką, masz szansę odbudować stabilizację finansową i wyjść ze spirali długów. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, upadłość konsumencka współmałżonka wpływa także na Twoje życie. Wiele jednak zależy od tego, w jakim ustroju małżeńskim pozostajesz w chwili ogłoszenia upadłości. W tym artykule dowiesz się, jakie skutki pociąga za sobą ogłoszenie upadłości w majątkowej wspólności małżeńskiej!
Czym skutkuje upadłość konsumencka jednego z małżonków?
Upadłość konsumencka to postępowanie dotyczące osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Celem postępowania jest umorzenie zobowiązań przy jednoczesnej likwidacji majątku. Upadłość konsumencka wpływa na sytuację finansową małżonków. Po jej ogłoszeniu syndyk ustala masę upadłościową i zabezpiecza na poczet długów majątek upadłego.
Syndyk może w skład masy upadłościowej zaliczyć cały majątek małżonków, pod warunkiem, że w chwili ogłoszenia upadłości, małżonków łączyła wspólność majątkowa. Oznacza to, że obydwoje poniosą konsekwencje bankructwa jednego z nich. Co więcej, współmałżonek nie ma możliwości zablokowania czynności i złożenia sprzeciwu na wszczęcie postępowania upadłościowego swojego współmałżonka.
W momencie, gdy sąd ogłosi upadłość konsumencką jednego z małżonków, to pomiędzy nimi zostaje wprowadzona rozdzielność majątkowa, co skutkuje tym, że każdy z małżonków gromadzi majątek na własną rękę i nie odpowiada za decyzje finansowe drugiej strony. Stan ten trwa do zakończenia postępowania upadłościowego.
Czy współmałżonek może zgłosić roszczenia majątkowe?
Warto zaznaczyć, że syndyk musi pozostawić małżonkom kwotę wolną na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych (wynajem mieszkania, opłaty za media czy wyżywienie). Nie może także zająć rzeczy potrzebnych do codziennego funkcjonowania (np. pralka, lodówka) oraz do prowadzenia działalności, pod warunkiem, że ich nabycie nastąpiło co najmniej 2 lata przed ogłoszeniem upadłości współmałżonka.
Jak zauważa radca prawny z Kancelarii Legal Liability z Łodzi: Współmałżonek osoby, która zbankrutowała, ma takie same prawa jak inni wierzyciele. Może zatem dochodzić należności, jakie przysługują mu z tytułu udziału w majątku wspólnym.
Współmałżonek może zgłosić swoje roszczenia majątkowe sędziemu-komisarzowi. Dzięki nim może odzyskać część swojego majątku. W lepszym położeniu znajdują się małżonkowie, którzy mieli rozdzielność majątkową, gdyż w tym przypadku syndyk nie włączy do masy upadłościowej całego majątku – zajmie on jedynie majątek osoby ogłaszającej upadłość konsumencką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana