Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
Przedsiębiorcy zobowiązani są do rozliczania swoich dochodów w określony sposób. Niektórzy z nich muszą w tym celu prowadzić tzw. pełną rachunkowość. W przypadku innych podmiotów gospodarczych zupełnie wystarczające okazuje się natomiast prowadzenie tzw. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Chcą Państwo poznać więcej informacji na temat tego dokumentu? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów?
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to specjalny dokument, za pomocą którego można stosunkowo łatwo ustalić podstawę opodatkowania, czyli wysokość osiągniętego dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Specjaliści świadczący porady księgowe w Warszawie wskazują, że pozwala na to chronologiczne zestawienie przychodów oraz wydatków poniesionych na ich uzyskanie. Za pomocą takiej księgi można prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym w zakresie podatkowym. Taka forma rozliczeń dostępna jest głównie dla niewielkich, często jednoosobowych firm, a także dla spółek partnerskich, jawnych i cywilnych. Muszą one jednak spełnić jeden podstawowy warunek. Jest nim niemożność przekroczenia limitu kwoty 2 mln euro dla łącznej wartości sprzedaży towarów i usług w przeciągu całego roku podatkowego. Księgę Przychodów i Rozchodów można prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Jak prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów?
Księga Przychodów i Rozchodów musi być uzupełniana na bieżąco. Jeśli podatnik sam zajmuje się jej wypełnianiem, wskazane jest, aby dopełniał tego obowiązku każdego dnia, po zakończeniu pracy. W sytuacji, gdy obowiązek ten został scedowany na inny podmiot (np. biuro rachunkowe), można w niej dokonywać stosownych zapisów do 20 dnia każdego miesiąca, pamiętając o ich umieszczaniu w wykazie w chronologicznej kolejności, zgodnie z datami powstawania określonych przychodów i wydatków.
Specjaliści z takich firm, jak Kancelaria Podatkowa w Warszawie Andrzej Dębek, wskazują, że przychody wpisuje się zawsze w dacie ich powstania, przy czym nie może być ona późniejsza niż dzień uiszczenia należności lub wystawienia faktury. W przypadku kosztów bierze się pod uwagę ich rodzaj. W przypadku zakupu towarów i materiałów podstawowych jest to dzień wystawienia faktury, a wynagrodzeń – zapisuje się je w KPiR jeszcze przed datą poniesienia wydatku. Dokument można przechowywać w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej lub innej wskazanej przez podatnika siedzibie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana