Do czego służy spad w materiałach drukowanych?
To jak będzie wyglądał finalny wydruk, zależy przede wszystkim od jakości projektu. Podczas jego wykonywania należy więc pamiętać o kilku kluczowych elementach, do których zaliczyć można między innymi niezwykle istotny, lecz pomimo to często pomijany spad drukarski. Czym wobec tego jest spad drukarski, jakie są jego funkcje i dlaczego jest on tak ważny?
Czym jest spad drukarski?
Spad drukarski jest niczym innym jak wąskim obszarem zadrukowanego arkusza, który jest odcinany podczas wykańczania przygotowanych wydruków. Nie jest on więc częścią gotowego wydruku, ale stanowi niezwykle istotny element wpływający na jakość i poprawność jego wykonania. Najczęściej w przypadku typowych druków plakatów czy ulotek spad drukarski ma szerokość od 2 do 5 milimetrów.
Jakie funkcje pełnią spady drukarskie?
Spady drukarskie w przygotowywanych projektach wydruków zlecanych dla drukarni cyfrowych, takich jak AA Print z Katowic stanowią pewnego rodzaju margines bezpieczeństwa. Zabezpieczają one wydruk przed jego niepoprawnym przycięciem podczas obróbki poligraficznej do formatu netto (zamówionego rozmiaru końcowego). Co istotne w przypadku wydruków, których tło nie jest białe lub na których umieszczone są grafiki, dla zapewniania poprawności ich wykonania konieczne jest ich rozszerzenie, tak aby znajdowały się także poza obszarem netto, czyli w polu spadu.
Dlaczego zastosowanie spadów w przygotowywanych materiałach do druku jest tak ważne?
Konieczność stosowania spadów drukarskich podczas przygotowywania projektów do wydruku wynika przede wszystkim z niedokładności urządzeń introligatorskich. Cięte przez krajarki lub gilotyny stosy arkuszy ulegają mikroprzesunięciom. Brak zastosowania spadu doprowadza więc do tego, że przygotowane wydruki mogą być niejednolite lub – co gorsza – pozbawione istotnych elementów. Dlatego też tak ważne jest to, aby podczas przygotowywania projektów wszelkie dochodzące do marginesów grafiki, treści, czy kolorowe tła były rozszerzane na obszar spadu.
Podsumowując, spad drukarski to nic innego jak margines bezpieczeństwa, który choć zostaje odcięty od arkuszy pełni niezwykle istotną funkcję. Pozwala na poprawne przygotowanie jednolitych wydruków. Zlecając wydruk drukarni, warto więc sprawdzić jakiej szerokości spad jest w niej stosowany. Na ogół format netto pracy powinien być powiększony o 3 do 5 mm z każdej strony, uzyskujemy wtedy format brutto, który docelowo jest obcinany. Należy pamiętać, iż do każdej publikacji trzeba podejść indywidualnie i w razie potrzeby zwrócić się do drukarni o informacje techniczne dotyczące między innymi wielkości spadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana