Ile wynosi składka zdrowotna i jak się ubezpieczyć?
Nie chcesz stać w kolejce do lekarza? Cenisz sobie prywatne usługi medyczne? Chcesz ubezpieczyć rodzinę? Sprawdź, czym jest dobrowolne ubezpieczenie medyczne, a czym prywatne. Jakie są zalety tego drugiego? Ile wynosi składka zdrowotna za to pierwsze i co wpływa na jej wysokość? Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule. Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniach zdrowotnych!
Jaka jest wysokość składki?
Ubezpieczenie zdrowotne może wynosić:
- podstawa wymiaru – przy emerytalnym 840, przy zdrowotnym 4 242,38 złotych
- wysokość składki – przy emerytalnym 19,52%, przy zdrowotnym 9%
- kwota składki – przy emerytalnym 163,97, przy zdrowotnym 381,81 zł
- składki do zapłaty – 627 zł
Ile wynosi składka zdrowotna?
Aby policzyć składkę zdrowotną, należy znać wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w zakresie przedsiębiorstw za IV kwartał ubiegłego roku. Bazą do obliczenia składki zdrowotnej jest 75% kwoty. Wynosi 9% podstawy. Warto wiedzieć, że wynosi około 380 złotych. W stosunku do poprzednich lat składka jest większa o jakieś 20 złotych.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Mieszkasz w Polsce i chcesz się ubezpieczyć? Skorzystaj z opcji dobrowolnego ubezp. zdrowotnego! Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek. Wymagane jest okazanie:
- dowodu tożsamości
- dokumentu, który potwierdza ostatni czas ubezpieczenia
- umowy o pracę
- umowę zlecenie
- działalność gospodarczą
- bycie osobą bezrobotną
- zgłoszenie jako członka rodziny – druk potwierdzający wyrejestrowanie z ubezpieczenia
- zgłoszenie przez szkołę lub uczelnię – oświadczenie, które potwierdza wyrejestrowanie ze zdrowotnego ubezpieczenia
- ubezpieczenie w kraju UE czy EFTA – wymagany będzie formularz E-104
- pozostałe – dokument potwierdzający zakończenie ubezpieczenia zdrowotnego przez płatnika
Następnie udaj się z wybranym dokumentem do wojewódzkiego oddziału NFZ lub do delegatur. Sprawdź dane kontaktowe w Internecie. Następnie podpisz sporządzoną umowę. Należy opłacić dodatkowe koszty. Ich wysokość wiąże się z długością przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek. Następnie składa się w danym ZUS-ie druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 XX. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od podpisania umowy. W sytuacji braku opcji potwierdzenia ubezpieczenia u świadczeniodawcy dzięki system e-WUŚ dowodem ubezpieczenia będzie umowa razem z dowodem opłacenia składki za ostatni miesiąc. W przypadku członków rodziny powinni pokazać:
- umowę
- druk ZUS ZCNA
- dowód opłacenia składki
- od dnia określonego w umowie do dnia jej rozwiązania zostaniesz objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Ustanie wtedy, gdy przestaniesz opłacać składki.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne sprowadza się do kupienia polisy zdrowotnej. Jest to dobra opcja ze względu na wygodę i czas. Pakiet medyczny umożliwia korzystanie z prywatnych i specjalistycznych przychodni. Nierzadko możliwe jest skorzystanie z pomocy specjalistów niedostępnych w przychodniach publicznych.
Do zalet tego typu ubezpieczenia zalicza się mniejszy czas oczekiwania na wizytę. Można w ten sposób umówić się na dogodny termin. Ponadto do zalet zalicza się brak skierowania, domowe wizyty czy prywatne pogotowie ratunkowe. Kolejną korzyścią jest wykonanie badań na przykład moczu, czy szczepienia. W ramach polisy dostępne są także zabiegi czy rehabilitacja. Wszystko zależy przy tym od rodzaju polisy.
Polisa zdrowotna nie obejmuje przypadków, kiedy dochodzi do:
- samookaleczenia
- nadużycia leków czy środków odurzających, jak również alkoholu
- chorób wywołanych przez wrodzone wady
- niepłodności
- wydarzeń, które powstały podczas popełnienia lub usiłowania czynności niezgodnych z prawem
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana