Kim jest broker i czym się zajmuje?
Inwestycja w przypadku produktów finansowych wiąże się z giełdą. Współpracują one jednak tylko z licencjonowanymi specjalistami. Dlatego potrzebny jest broker. Będzie on działał w Twoim interesie. Wyodrębnia się różne rodzaje tego zawodu. Ile zarabia dobry broker? Czym się różni od maklera? Jakie są jego główne zadania? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł.
Kim właściwie jest broker i jakie wyróżnia się rodzaje?
Profesjonalnym brokerem na rynkach finansowych nazywa się osobę, która kupuje i sprzedaje przedmioty finansowe. Broker w Rzeszowie lub innym mieście działa w imieniu klientów będącymi albo firmami albo osobami fizycznymi. Reprezentujący klienta specjalista jest zobowiązany do otrzymania jak najlepszej ceny możliwej dla aktywów stanowiących przedmiot obrotu. Wyodrębnia się:
- brokera reasekuracyjnego – pośredniczącego w zawarciu umów reasekuracyjnych przez ubezpieczeniowe towarzystwa
- brokera edukacyjnego – jego działalność wiąże się z rynkiem szkoleniowym
- brokera informacji – zajmuje się obiegiem informacji między firmami lub na giełdzie
- brokera ubezpieczeniowego – pośredniczy w zawarciu majątkowych czy osobowych umów ubezpieczeniowych
Oprócz tego wyróżnia się także brokera samochodowego czy nieruchomości. W przypadku pojazdów specjalista doradza i pośredniczy w transakcji.
Czym się różni broker od maklera?
Jak się okazuje, broker jest zawodem niższym od maklera. Zostać nim może każdy, a więc osoba prywatna znająca się na giełdzie i jej zasadach. Z kolei zostanie maklerem, jest trudniejsze. Potrzebna jest właściwa licencja, którą dostaje się po zdaniu egzaminu z wiedzy praktycznej i teoretycznej. Praktyka, doświadczenie i kompetencje to główne cechy dobrego maklera. W związku z tym większe instytucje zatrudniają zamiast brokerów maklerów.
Główne zadania brokera
Obowiązki brokera określa ustawa z dnia 22.05.2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Wówczas konieczne jest przestrzeganie następujących obowiązków:
- informowanie poszukującego ochrony ubezpieczeniowej o przedsiębiorstwie, gdzie wykonuje działalność brokerską. Także o adresie siedziby, rejestrze pośredników oraz metodzie sprawdzenia wpisu do rejestru. Powinien także okazać zakładowi ubezpieczeń i poszukującemu ochrony ubezpieczeniowej zezwolenie na brokerską działalność
- przed podpisaniem umowy ubezpieczenia powinien udzielić pisemnie porady. Powinna się ona opierać na pełnej analizie ofert w liczbie, która wystarcza do opracowania rekomendacji odpowiedniej umowy ubezpieczenia. Powinien także na piśmie wyjaśnić podstawy rekomendacji
- wszystkie informacje otrzymane podczas czynności brokerskich powinny być zachowywane w tajemnicy
Dodatkowo dobrze, aby broker poinformował poszukującego ochrony ubezpieczeniowej o posiadanych akcjach lub udziałach zakładu ubezpieczeń, które uprawniają do co najmniej 10% głosów na walnym zgromadzeniu. Również zgromadzeniu wspólników. W sytuacji, gdy masz do czynienia z brokerem ubezpieczeniowym, które jest osobą prawną, powinien informować o akcjach lub udziałach.
Oprócz tego dobry broker wykonuje działalność z poszanowaniem interesów strony umowy ubezpieczenia. W przypadku osób fizycznych, które wykonują czynności brokerskie, ważne, aby okazały dokument, który upoważnia ich do pełnienia funkcji brokera ubezpieczeniowego.
Ile zarabiają agenci nieruchomości i brokerzy?
Istnieją różne rodzaje wynagradzania brokerów. Przykładem może być kurtaż brokerski. Jest to prowizja, która jest zawarta w składce za umowę bezpieczeństwa. Może być do niej doliczana, stanowić honorarium płacone przez klienta czy różnego typu gratyfikacja. Broker musi poinformować klienta o sposobie wynagrodzenia, uzyskiwanego zgodnie z zawartą umową. Określenie honorarium wymaga podania wysokości. W przypadku gdy nie jest to możliwe, trzeba określić metodę jego obliczania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana