Jak bardzo można przyspieszyć produkcję dzięki automatyce przemysłowej?
Automatyka przemysłowa to jedna z dynamicznie rozwijających się gałęzi inżynierii elektrycznej. Celem jej stosowania jest przede wszystkim wzrost wydajności produkcyjnej. Wprowadzając automatykę przemysłową do firmy, należy zautomatyzować jak największą ilość procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Czym dokładnie jest automatyka przemysłowa i jaki ma wpływ na wydajność produkcyjną przedsiębiorstw?
Czym jest automatyka przemysłowa?
Inwestycja w automatykę przemysłową, czyli zrobotyzowane stanowiska, maszyny promocyjne, linie technologiczne i aparaturę sterującą wpływa na wzrost konkurencyjności firmy. Skraca czas produkcji towarów, ale także zwiększa ich jakość przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Elementy należące do automatyki przemysłowej, to m.in. sterowniki PLC, panele HMI i DCS, przekaźniki, czujniki, pompy, napędy oraz szafy sterujące i różnego rodzaju urządzenia kontrolno-pomiarowe. Największy potencjał automatyzacji mają stanowiska pracy, które wyróżnia wysoka powtarzalność czynności, np. spawanie, paletyzowanie i pakowanie.
Jakie są zalety stosowania automatyki przemysłowej?
Automatyka przemysłowa odciąża człowieka od wykonywania powtarzalnych, trudnych oraz niebezpiecznych zadań. Pozwala również na szybką identyfikację błędów maszyn, co zapobiega przestojom oraz kosztownym naprawom. Zrobotyzowane stanowiska zapewniają też wysoką precyzję obróbki, a także mają dobre możliwości w zakresie produkcji masowej, ponieważ używają ich, można tworzyć elementy o wysokiej powtarzalności. Główną zaletą inwestycji w nowoczesne maszyny przemysłowe jest wzrost szybkości i wydajności produkcji. Ważne jest, aby system był odpowiednio dopasowany do charakteru danej działalności. Usługi integracji automatyki przemysłowej świadczy np. firma ARM Robotics z Chorzowa.
Jak automatyka przemysłowa wpływa na wydajność produkcji?
Zależnie od branży i charakterystyki konkretnego procesu produkcyjnego, automatyka przemysłowa skraca czas przestojów maszyn o 30%, a nawet 40%, zwiększa przepustowość o 10-30% oraz wpływa na wzrost ogólnej wydajności zakładu o 15-30%. Inwestycja w automatykę przemysłową pozwala na wzrost przychodów nawet o 25%. Dzięki jej stosowaniu firmy mogą produkować wyższej jakości produkty, które szybciej trafiają do końcowego odbiorcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana