Jak należy serwisować maszyny rolnicze?
Maszyny rolnicze to w dzisiejszych czasach niezbędne wyposażenie każdego nowoczesnego gospodarstwo rolnego. Jednak nawet najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt podlega zużyciu i awariom, które są następstwem intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach. Dla utrzymania ich w dobrym stanie przed długi czas niezbędne jest prawidłowe serwisowanie. Na czym ono polega?
Kto powinien serwisować maszyny?
Prace serwisowe polegające przede wszystkim na sprawdzeniu stanu kluczowych układów maszyny i przeprowadzeniu ewentualnych mniej lub bardziej zaawansowanych prac naprawczych (np. wymiany zużytych i uszkodzonych elementów) powinny być wykonywane przede wszystkim przez wykwalifikowanych specjalistów. Dlaczego jest to tak ważne? Wsparcie techniczne mechaników przede wszystkim daje większą pewność, że maszyna jest w dobrym stanie. Niektóre z podstawowych prac serwisowych, takich jak wymiana płynów eksploatacyjnych maszyn można jednak bez przeszkód przeprowadzać we własnym zakresie. Profesjonalne usługi z zakresu serwisowania maszyn rolniczych znajdziemy w ofercie firmy Agromarket Jaryszki.
Jak często przeprowadzać serwis maszyny rolniczych?
Aby serwisowanie maszyn przynosiło spodziewane pozytywne rezultaty – a więc minimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii, wydłużenie żywotności maszyny i utrzymanie jej wysokiej efektywności – powinno być przeprowadzane z odpowiednią regularnością. Ogólnie zaleca się, żeby przynajmniej raz do roku przeprowadzać dokładny przegląd maszyn, sprawdzać ich stan i wykonywać profilaktyczne naprawy. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to odpowiedni przygotować sprzęt do pracy i wcześniej wykryć nieprawidłowości, które mogą w sezonie przerodzić się w poważne awarie. Wystarczy wyobrazić sobie usterkę maszyny w trakcie prac polowych. Takie sytuacje nie tylko generują koszty pod postacią koniecznych napraw, ale również opóźniają prace w gospodarstwie.
Kiedy wykonać serwis maszyn rolniczych?
Najlepszy czas na serwisowanie maszyn rolniczych wypada po zakończeniu sezonu prac polowych. Pozwala to na spokojnie skontrolować stan maszyny, znaleźć wszelkie świeże usterki i zawczasu je usunąć. Okres po pracach polowych to również czas, kiedy należy zadbać o odpowiednie przygotowanie maszyn do sezonu zimowego – dokładnie je umyć, zabezpieczyć przed korozją, uzupełnić stan płynów
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana