Monitoring w przestrzeniach publicznych - możliwości i zakres występowania
Monitoring przestrzeni publicznych jest powszechny szczególnie na gęsto zaludnionych obszarach. Jego podstawowe zadanie to ochrona okolicznych mieszkańców i ich dobytku oraz wykrywanie przestępstw. Możliwości zastosowania takiego nadzoru ograniczone są jednak przez przepisy dotyczące zasad ochrony danych. W artykule wyjaśniamy, kiedy i na jakich zasadach można zamontować system monitoringu w przestrzeniach publicznych.
Gdzie wykorzystuje się monitoring wizyjny przestrzeni publicznych?
Kamery monitoringu spotkać można na ulicach wielu miast. Są powszechne na dworcach autobusowych i kolejowych, gdzie pomagają chronić podróżnych oraz ich dobytek. Często widzimy je przy bankomatach – tu mają za zadanie odstraszać potencjalnych złodziei, a w razie potrzeby ułatwiają ujawnienie ich tożsamości. Systemy monitoringu dróg pozwalają z kolei wykrywać łamanie przepisów i odnajdywać sprawców kolizji lub wypadków. W placówkach usługowych i handlowych monitoring wizyjny umożliwia wczesne wykrycie prób kradzieży, napadów i innych zdarzeń. Również kamery umieszczone na terenach prywatnych mogą obejmować swoim zasięgiem przestrzenie publiczne. Przy ich montażu trzeba zatem pamiętać o zasadach ochrony danych.
Kiedy w przestrzeni publicznej można zainstalować monitoring?
Chociaż monitoring wizyjny spotykamy obecnie niemal na każdym kroku, jego instalacja nie zawsze jest możliwa i zgodna z prawem. Przede wszystkim montaż takiego systemu musi być uzasadniony, np. koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa wybranego obszaru. Jak tłumaczą eksperci w branży ochrony firm z łódzkiego przedsiębiorstwa Electronics Box, monitoringiem można objąć tylko teren, którego obserwacja jest konieczna do osiągnięcia celu. Należy także poinformować osoby wchodzące lub wjeżdżające na monitorowany teren o zastosowaniu kamer. Na żądanie tych, których wizerunki zostały zarejestrowane, nagrania powinny zostać udostępnione. O tych zasadach trzeba pamiętać również, kiedy monitorujemy prywatne posesje.
Monitorowanie przestrzeni publicznych z jednej strony może znacznie poprawić bezpieczeństwo na wybranym obszarze, z drugiej jednak bywa traktowane jako naruszenie prawa do prywatności. Aby mieć pewność, że zamontowany system monitoringu będzie zgodny z aktualnymi przepisami prawnymi, warto zlecić jego instalację specjalistom. Doradzą oni, jakie urządzenia zastosować oraz jak wypełnić obowiązek informacyjny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana