Jak wyrejestrować auto sprzedane na części?
Twój samochód nie nadaje się już do użytku, a jego naprawa jest zupełnie nieopłacalna? Zapewne niewiele osób będzie chciało odkupić od Ciebie taki pojazd. Jak zatem się go pozbyć? W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się demontaż samochodu i sprzedanie jego poszczególnych części. Jakie są największe zalety takiego rozwiązania? Jak wyrejestrować sprzedany na części pojazd? Zapraszam do czytania.
Sprzedaż auta na części - czy warto?
Na demontaż najczęściej decydują się właściciele starych samochodów, do których ciężko znaleźć już części zamienne. Przywrócenie sprawności takich pojazdów graniczy z cudem i wiąże się z naprawdę sporymi wydatkami. Rozmontowanie na części jest dobrym pomysłem również w przypadku pojazdów powypadkowych, które zostały drastycznie zniszczone.
Sprzedaż na części jest dużo bardziej opłacalna pod względem finansowym niż złomowanie. W ten sposób możesz odzyskać wszystkie wartościowe, nadające się do dalszego użytku części i sprzedać je za cenę rynkową.
Pamiętaj jednak, że polskie prawo zakazuje samodzielnej rozbiórki samochodu. Dlatego w tym celu musisz udać się do zarejestrowanej stacji demontażu pojazdów, która zrobi to zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Szukasz potencjalnych kupców części z Twojego starego samochodu? Tajla.pl to platforma umożliwiająca wystawienie na sprzedaż używanych części samochodowych. Martwisz się, że ktoś Cię oszuka? Cały proces zakupowy obsługiwany jest przez stronę, co daje pewność, że pieniądze zawsze do Ciebie dotrą.
Wyrejestrowanie samochodu krok po kroku
Każdy właściciel samochodu, który zamierza się go pozbyć, jest zobowiązany zgłosić to we właściwym urzędzie. Wyrejestrowanie pojazdu musi mieć miejsce maksymalnie w ciągu miesiąca od jego sprzedaży.
Pamiętaj, że wyrejestrowanie możliwe jest wyłącznie na wniosek samego właściciela. W tym celu musisz przedstawić w wydziale komunikacji zaświadczenie o przyjęciu pojazdu lub niekompletnego pojazdu do demontażu.
Do wydania wniosku o przyjęciu pojazdu przez stację demontażu konieczne będzie oddanie tablicy rejestracyjnej, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (jeśli została ona wcześniej wydana). Dopiero po zakończeniu procesu wyrejestrowywania samochodu możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia OC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana