Jakie jest znaczenie, zastosowanie i właściwości kamieni szlachetnych?
Kamienie szlachetne to najpopularniejsze dodatki do wyrobów jubilerskich. Ponieważ mienią się różnymi kolorami i są estetyczne, są przez to cenione. Jakie wyróżnia się ich rodzaje? Diament, szafir, czy rubin – świat kamieni szlachetnych nieodmiennie zachwyca. Są niezwykle rzadkie i piękne. Jakie jest ich zastosowanie i właściwości, dowiesz się z naszego artykułu.
Jaki jest podział kamieni szlachetnych?
Podział kamieni szlachetnych wiąże się jeszcze ze starożytną Grecją. Wartość kamienia i rzadkość była głównym wyznacznikiem. Do najcenniejszych zaliczają się:
- diament
- szafir
- szmaragd
- rubin
Są nie tylko rzadkie, ale też wyróżniają się wysoką jakością czy twardością. Wynosi ona 8-19 w skali Mohsa. Ponadto na wartość kamieni może wpływać ich barwa. Istotne są także ich właściwości, takie jak:
- skład chemiczny
- twardość
- stopień połysku
- przejrzystość
- widmo absorpcyjne
Szmaragdy i rubiny
Szmaragd wiąże się z kosmiczną witalnością, szczęściem wewnętrznym i siłą. To wyjątkowo cenny wyrób jubilerski. Dzięki zielonej barwie koi, wzmacnia nerwy czy łagodzi podrażnienia. Wpływa także korzystnie na wzrok. Najczęściej używa się szmaragdów w jubilerstwie. Pierścionki czy kolczyki ze szmaragdami były już znane w starożytnym Egipcie, Persji czy u Majów. Stosuje się je także do przedmiotów użytkowych czy w sztuce. Ciekawostka: Największy przedmiot z nich wykonany to waza sięgająca 10 centymetrów, którą można podziwiać w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.
Z kolei rubin niegdyś był kojarzony z ogniem. Symbolizuje odwagę, miłość czy boskie miłosierdzie. Wiąże się z siłą witalną czy walką. Łączony jest poza tym z namiętnością, miłością i rozkoszą. Sprawdzi się w zestawieniu ze złotem i diamentami do sukni ślubnej.
Ametysty, tanzanity i cytryny
Symbolem czystości duchowej jest ametyst. Zabezpiecza przed złymi myślami czy nieszczerymi intencjami. Symbolizuje również władzę i szczęście. Stymuluje ponadto duchowy rozwój. Znajduje zastosowanie w jubilerstwie. Kiedyś umieszczano go w klejnotach koronnych. Tanzanit natomiast pochodzi z Tanzanii. Jest rzadszy od diamentów. Symbolizuje elegancję i dostojność. Stosuje się go do różnych rodzajów biżuterii. Jest także kamieniem kolekcjonerskim.
Natomiast cytryn cechuje się żółtym kolorem dzięki domieszce kwarcu. Jest znanym kamieniem kolekcjonerskim i jubilerskim. Dodatkowo zwiększa pewność siebie, samoakceptację czy poczucie własnej wartości. Zalecany uczniom i studentom, gdyż ułatwia naukę. Pozwala się skoncentrować i skupiać emocje. Działa pozytywnie w przypadku leczenia depresji.
Jakie właściwości lecznicze mają kamienie szlachetne?
Kamienie szlachetne skrywają moc leczniczą, w co wierzono w czasach wznoszenia świątyń i grobowców. Warto wiedzieć, że istnieją kamienie uzdrawiające ciało fizyczne, regulujące energię czy funkcjonowanie czakr, jak również usuwają stres czy leczą duszę. Wspomagają leczenie dolegliwości. Na alergie działa lapis lazuli. Na alkoholizm – kryształ górski, nefryt i szafir. Na anginę wpływa szmaragd i bursztyn, natomiast na astmę polecane są: kocie oko, koral, kwarc, lapis lazuli, malachit czy szafir. W przypadku bezpłodności pomoże ametyst, agat, jadeit, kamień księżycowy czy topaz. Na bolesne miesiączki pomogą: bursztyn, kamień księżycowy, opal i turkus. Poza tym są pomocne przy:
- bólach ogólnych – turmalin, hematyt, jaspis, kryształ górski, krzemień czy rubin
- brodawkach – szafir czy lapis lazuli
- chorobie lokomocyjnej – kryształ górski lub akwamaryn
- dolegliwościach głowy – ametyst, celestyn, gagat, jadeit, nefryt
- cukrzycy – diament, karneol czy cytryn
- bólach gardła – celestyn, chalcedon, fluoryt, kamień księżycowy, opal, topaz, turkus
- gorączce – bursztyn, chryzokola, gagat, diament, karneol, koral, szafir, rubin, szmaragd
- dusznościach – malachit, lapis lazuli, bursztyn, azuryt
Na bóle jajników sprawdzą się jaspis i kamień księżycowy. Kaszel złagodzą akwamaryn, agat, kwarc, szmaragd czy bursztyn. Na kobiece choroby pomagają: opal, kamień księżycowy czy chryzokola. Nadmierną potliwość wspomogą szafir czy kamień księżycowy. Na przeziębienie polecane są: kwarc, szmaragd, tygrysie oko, jadeit i bursztyn. Przy chorobach zakaźnych rekomendowane są granaty, rubiny czy topazy. Wymioty zniwelują bursztyn, kryształ górski czy jaspis. Na zgagę pomocne będą szmaragdy, a na zęby bursztyn, fluoryt, gagat czy karneol.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana