Najważniejsze terminy dotyczące składania deklaracji podatkowych
Deklaracja podatkowa to forma obowiązkowego przekazywania organom podatkowym zeznań, wykazów oraz innych informacji podatkowych przez podatników, płatników i inkasentów. Obowiązek składania deklaracji VAT mają przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Aby uniknąć konsekwencji karnych należy rozliczyć się w odpowiednich terminach. Poznaj najważniejsze daty związane ze składaniem deklaracji podatkowych.
Czym jest deklaracja VAT i kiedy należy ją złożyć?
Deklaracje podatkowe to oświadczenia składane na potrzeby rozliczeń podatkowych oraz wykazy, zeznania, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, które na podstawie przepisów prawa podatkowego zobligowani są składać: podatnicy, płatnicy i inkasenci. Dzięki nim możliwe jest określenie różnicy pomiędzy podatkiem VAT należnym (takim, który wynika ze sprzedaży), a naliczonym – ustalonym na podstawie kosztów.
Deklarację dla podatku od towarów i usług (VAT-7) oraz deklarację od dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów (VAT-UE) powinno się złożyć w urzędzie skarbowym do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ostateczny termin składania dokumentów przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wówczas za ostateczny termin uważa się kolejny dzień roboczy. Składając deklarację VAT, należy zapłacić także podatek VAT, który wynika z tej deklaracji.
Warto mieć na uwadze, że od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek składania JPK, czyli jednolitego pliku kontrolnego. Dokument ten powinno się dostarczyć za okresy miesięczne do 25 dnia miesiąca.
Inne terminy składania deklaracji podatkowych
Ponadto w Polsce obowiązują inne deklaracje podatkowe, które należy złożyć w odpowiednim terminie. Są to m.in.:
PIT-4R – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy – do 31 stycznia za rok poprzedni;
CIT-8 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych – do 31 marca za rok poprzedni;
PCC3 – deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych – do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego;
DT-1 – deklaracja na podatek od środków transportowych – do 15 lutego. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Aby poprawnie sporządzić deklaracje podatkowe, warto skorzystać z pomocy kancelarii księgowo-podatkowych. Prawnicy z biura rachunkowego Abacus chętnie pomogą klientom w sporządzeniu właściwego dokumentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana