Planowane zmiany w Polskim Ładzie
Wraz z początkiem 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, do których przedsiębiorcy musieli dostosować prowadzone biznesy. Kilka miesięcy później – od lipca – zaczęła obowiązywać nowa wersja Polskiego Ładu, zwana Polskim Ładem 2.0. Już teraz zostały zapowiedziane kolejne zmiany, czyli Polski Ład 3.0, które znacząco wpływają na realia podatkowe w Polsce. Zapraszamy do sprawdzenia, kogo i czego dotyczą!
Planowane zmiany w opodatkowaniu ryczałtem dochodów spółek
Analizując projekty Polskiego Ładu 3.0, można zauważyć, że pojawi się doprecyzowanie zasad rozliczania ryczałtu od dochodów spółek, by te nie mogły budzić żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Chodzi o zmiany w obrębie tzw. CIT-u estońskiego.
Zakres zmian obejmuje m.in.:
termin złożenia zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem przed końcem roku podatkowego,
termin wygaśnięcia zobowiązania z tytułu korekty wstępnej,
termin zapłaty podatku należnego od dochodu z przekształcenia w spółkę przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną.
Zgodnie z projektem zmianie ma ulec również termin zapłaty ryczałtu. W przypadku ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku na pokrycie strat – do końca trzeciego miesiąca w roku podatkowym kolejnym po roku, w którym została podjęta uchwała o podziale bądź pokryciu wyniku finansowego.
Co z przepisami o tzw. ukrytej dywidendzie?
Eksperci z biur rachunkowych wskazują również, że Polski Ład 3.0 uchyla przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie. Przypomnijmy – od stycznia kolejnego roku miały obowiązywać nowe przepisy w tym zakresie, które zapobiegałyby sytuacjom, w których wspólnicy uzyskiwali korzyści finansowe przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów podatkowych. W związku z tym przepisy zostaną uchylone, zanim de facto zaczęły obowiązywać w rzeczywistości podatkowej.
Zmiany w zakresie zwrotu podatku od przychodów z budynków
Zmiany w obrębie Polskiego Ładu 3.0 upraszczają również procedurę zwrotu podatku od przychodów z budynku. Specjaliści z Biura Księgowego Enigma tłumaczą, że projektowane zmiany wpłyną na skrócenie całego postępowania. Jeżeli zwrot nie budzi żadnych wątpliwości organu podatkowego co do jego wysokości, nie będzie konieczności wydania osobnej decyzji.
To jednak nie wszystkie planowane zmiany. Pozostałe z nich dotyczą np. zmian w obrębie podatku u źródła, uproszczenia procedury ulgi na złe długi w podatku dochodowym czy przepisów dotyczących podatku od przerzuconych dochodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana