Różnice między suplementem diety a wyrobem medycznym
Suplementy diety, tak jak wskazuje ich nazwa, stanowić mogą uzupełnienie codziennej diety. W ich skład wchodzą witaminy, minerały i inne substancje, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Przy czym, suplementy nie są lekami. Nie są również wyrobami medycznymi – a to kolejna, osobna kategoria produktów, która nie jest łatwa do zdefiniowania.
Suplementy diety, choć produkuje się je w postaciach przypominających lekarstwa (tabletki, kapsułki, proszki etc.), nie służą do leczenia chorób. Przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi zdrowych, u których pojawić się mogą niedobory istotnych składników – ze względu na dietę, stres, wysiłek, wiek, brak słońca i inne czynniki. Do leczenia służą leki. Ale czym w takim razie są wyroby medyczne? Poszukajmy odpowiedzi.
Wyroby medyczne a leki i suplementy
Zdarza się, że określenia „produkt leczniczy” i „wyrób medyczny” używane są zamiennie. Uznać należy to jednak za błąd. – Produkty lecznicze, czyli leki, definiuje się jako substancje posiadające właściwości zapobiegania chorobom i ich leczenia, działające farmakologicznie, immunologicznie lub metabolicznie – wyjaśnia przedstawiciel firmy Exim Pharma, zajmującej się produkcją kontraktową leków i suplementów diety.
Wyroby medyczne – zgodnie z definicją, jaką znaleźć możemy w ustawie – są produktami służącymi do diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia choroby; diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia; badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego; regulacji poczęć. Dodać tu jeszcze należy, że ich działanie nie powinno być osiągane za pomocą środków farmakologicznych.
Czym więc, już tak konkretnie, są wyroby medyczne? Jest to niezwykle szeroka kategoria, do której zaliczymy:
jednorazowe materiały, takie jak opatrunki, prezerwatywy i testy diagnostyczne,
urządzenia medyczne, służące na przykład do pomiaru ciśnienia,
osprzęt komputerowy i oprogramowanie wykorzystywane w medycynie,
preparaty przeznaczone do spożywania, posiadające ograniczone właściwości lecznicze.
W niektórych przypadkach odróżnienie suplementu diety od wyrobu medycznego może nie być więc takie łatwe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana