Reguły wznoszenia budynków użyteczności publicznej
Budynki użyteczności publicznej z racji swojego charakteru spełniają określanie prawem wymagania. Już na etapie projektowania architekci muszą przewidzieć i zaplanować przypisane im funkcje oraz zastosować technologie, które zapewnią ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Budowa tego typu obiektów jest przedsięwzięciem o dużej skali i wymaga doskonałego kunsztu wykonawczego. Przeczytaj, jakie są reguły wznoszenia budynków użyteczności publicznej.
Które obiekty zalicza się do budynków użyteczności publicznej?
Definicję budynku użyteczności publicznej można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Do tej grupy zalicza się wszystkie budynki przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, wychowania, kultury, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej oraz kultu religijnego. Obiektami publicznymi są również budynki, w których mieszczą się banki, placówki handlowe, lokale gastronomiczne i usługowe, a także obiekty turystyczne i sportowe, dworce i lotniska oraz biurowce.
Jak buduje się obiekty użyteczności publicznej?
Budowa obiektów użyteczności publicznej wymaga dużych kompetencji. Muszą spełniać bowiem kryteria, które powinny być uwzględnione już od pierwszego dnia projektowania. Obiekty użyteczności publicznej powinny zapewniać wygodę ich użytkowania i pełne bezpieczeństwo podczas eksploatacji, a także w sytuacjach awaryjnych, np. podczas pożarów i innych zagrożeń. Dlatego budowę tych inwestycji prowadzą jedynie doświadczone firmy budowlane. Jedną z nich jest Firma Remontowo-budowlana Łukasz Mikoś, która buduje również osiedla mieszkaniowe i domy jednorodzinne oraz prowadzi generalne wykonawstwo w Krakowie i w Małopolsce.
Charakterystyka nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej
Budynki użyteczności publicznej są zazwyczaj wizytówkami miast. Powinny więc być budowane zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które uwzględniają kwestie energooszczędności i ekologii. Stad obiekty tego typu wnoszone są coraz częściej z wykorzystaniem konstrukcji stalowych i pokrywane płytami warstwowymi lub fasadami szklanymi w ramach aluminiowych. Muszą być także funkcjonalne i wyposażone w nowoczesne systemy oszczędzania energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana