Czy kasy fiskalne muszą przejść proces legalizacji?
Kasa fiskalna to sprzęt, który umożliwia rejestrację dokonywanych sprzedaży usług i towarów, a także wystawianie paragonów klientom. Zasady dotyczące użytkowania tych urządzeń są jasno określone w przepisach skarbowych, dlatego każdy posiadacz kasy powinien się z nich wywiązywać. Na czym więc polega proces legalizacji kasy fiskalnej oraz czy wszystkie sprzęty rejestrujące muszą go przejść? Odpowiadamy w artykule.
Kasa fiskalna a proces legalizacji
Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie swojej działalności polegającej na sprzedaży towarów lub usług oraz na zakup kasy fiskalnej, powinieneś pamiętać o jej zgłoszeniu. Co istotne, musisz tego dokonać jeszcze przed nabyciem urządzenia. We właściwym dla miejsca funkcjonowania przedsiębiorstwa urzędzie skarbowym należy złożyć wniosek zawierający informacje dotyczące:
liczby kas, które planujesz kupić,
miejsca instalacji kas,
daty rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.
Obowiązek ten dotyczy zarówno posiadaczy kas fiskalnych online, jak i tradycyjnych modeli, które nie wymagają bieżącego połączenia z Internetem.
Fiskalizacja kasy
Drugim krokiem na drodze do pełnej legalizacji kasy fiskalnej, który umożliwi Ci z niej korzystanie, jest fiskalizacja urządzenia. Jest ona przeprowadzana jednorazowo, ale dla każdej posiadanej jednostki. Co istotne, dokonać tego może wyłącznie odpowiednio uprawniony serwis. W przeciwnym razie fiskalizacja nie zostanie uznana, a na Ciebie mogą czekać przykre konsekwencje.
Pamiętaj także, że nie możesz dokonać żadnej sprzedaży, dopóki Twoja kasa nie będzie gotowa do pracy i zalegalizowana. Jeśli proces fiskalizacji przebiegnie prawidłowo, w ciągu siedmiu dni powinieneś udać się do urzędu skarbowego i zgłosić ten fakt w celu uzyskania unikalnego numeru identyfikacyjnego kasy.
Pozostałe obowiązki użytkowników kas fiskalnych
To jednak nie wszystko, o czym muszą pamiętać właściciele kas fiskalnych. Bardzo ważne jest także przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych, z którymi mogą pomóc Ci renomowane firmy, takie jak Fiskas. Prace serwisowe powinny być realizowane najrzadziej co dwa lata i muszą być wykonywane wyłącznie przez uprawnionych serwisantów. Ponadto musisz pamiętać o archiwizacji kopii paragonów fiskalnych, tworzeniu i przechowywaniu raportów dobowych oraz miesięcznych, a także prowadzeniu i bieżącym wypełnianiu Książki Kasy Rejestrującej (książki serwisowej).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana