Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Wypełnienia stanowią bardzo ważny element zabiegów stomatologicznych. Za ich pomocą możliwe jest bowiem uzupełnianie ubytków znajdujących się w zębach. Pozwalają również odtwarzać korony, a także odbudowywać całe zęby. Obecnie dostępne są różne rodzaje wypełnień, w związku z czym można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej stosowane wypełnienia stomatologiczne.
Wypełnienia stomatologiczne cały czas są udoskonalane, w związku z czym co kilka lat pojawiają się ich nowe rodzaje. Można je podzielić przede wszystkim ze względu na skład, sposób utwardzania, a także właściwości mechaniczne czy trwałość. Poszczególne wypełnienia różnią się między sobą też ceną.
Pracownik sklepu stomatologicznego Limedic podpowiada: Największe znaczenie ma trwałość wypełnień stomatologicznych – im wyższa, tym przez dłuższy czas będą mogły służyć. Dla pacjentów bardzo ważne są również walory estetyczne. Tanie wypełnienia nie prezentują się dobrze i zazwyczaj są wybierane wyłącznie na zęby, których nie widać.
Materiały stosowane do wypełnień stomatologicznych
Wypełnienia stomatologiczne można podzielić ze względu na materiały, z jakich zostały wykonane. Jest to najczęściej omawiany podział, świadczący o jakości, trwałości i estetyce produktów. Wśród nowoczesnych wypełnień wymienia się m.in. materiały kompozytowe, tworzone z mieszanki tworzyw sztucznych. Wyróżniają się głównie trwałością i małą inwazyjnością w trakcie leczenia. Poza tym cechuje je bardzo ładny wygląd, w związku z czym są tak chętnie wybierane przez pacjentów. Nieco gorzej prezentują się amalgamatowe wypełnienia. Nie są estetyczne, ale za to bardzo wytrzymałe i stosunkowo tanie, co również ma duże znaczenie dla pacjentów.
Wśród wypełnień stomatologicznych na uwagę zasługują także glasjonomery, które cechuje dobre przyleganie adhezyjne do szkliwa i zębiny. Ten materiał ma jednak również wady – jest kruchy i porowaty, dlatego nie jest aż tak popularny. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się kompomery, łączące cechy kompozytu i glasjonometu. Dzięki temu wyróżniają się plastycznością i solidnością. Poza tym są uniwersalne i odpowiednie nawet do plombowania zębów mlecznych. Stanowią częsty wybór dla małych pacjentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana